TURKATAK

ASKERİ STRATEJİ

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 

ÖZGÜR PROJESİ SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
BAŞKAN
Başkan

MesajKonu: ÖZGÜR PROJESİ SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI   Ptsi Tem. 02, 2012 2:58 pm

Muharip uçaklar için milliaviyonik sistem geliştirme ve silahentegrasyonunu kapsayan “ÖzgürProjesi” Sözleşmesi SSM ile TUSAŞarasında imzalandı. 6 Mart 2012’detesislerimizde düzenlenen törendeayrıca TUSAŞ-ASELSAN arasındakiAlt Sözleşme ve HvKK-SSM-TUSAŞarasındaki Üçlü UygulamaProtokolüne de imza kondu.Törenin açış konuşmasını yapanTUSAŞ Yönetim Kurulu BaşkanıYalçın Kaya, havacılık sanayiinin enönemli projelerinden biri olanÖzgür Projesi’ni imzalamakvesilesiyle birarada bulunmaktanduyduğu memnuniyeti dilegetirerek, TX/FX olarak anılanÖzgün Jet Muharip uçağımıza gidenyolda Özgür Projesi’nin çok önemlibir adım olduğunu belirtti.Kaya, Hava KuvvetleriKomutanlığı’nın harekâtkabiliyetinin en önemliunsurlarından biri olan F-16uçağının bu proje kapsamında Türkmühendisleri tarafından modernizeedilerek yine milli olarak geliştirilenmühimmatlarla donatılacağınısöyledi.Ardından kürsüye gelen SSMUçak Dairesi Daire Başkanı YakupTaşdelen; projenin amacı, kapsamı,takvimi, proje yönetimorganizasyonu ve milli sistem ileilgili detaylı bilgilerin yer aldığı birsunum gerçekleştirdi.TUSAŞ Uçak Grup BaşkanıÖzcan Ertem ise, 28 yıldır TUSAŞtarafından üretilen F-16’larda busözleşme ile yapılacak çalışmalarınçok farklı bir anlam ve önemtaşıdığını belirterek, bir F-16 Blok30 uçağı üzerinde uygulanacaközgün aviyonik sistemin millisilahlarla birlikte ülkemizi çok özelbir seviyeye taşıyacağını ifade etti.Bu proje ile başta TUSAŞ veASELSAN olmak üzere millisanayimizin bir muharip uçaküzerinde çok ciddi bir hâkimiyetkazanacağının altını çizen Ertem,“TUSAŞ’ın özellikle geçtiğimiz son10 yıl içerisinde havacılıksektöründe tasarım ve mühendislikyetkinliği, gerek özgün ürünlerde,gerekse modernizasyonprojelerinde gittikçe artarak devamediyor. Bu bilgi birikimi özellikleSavunma Sanayi Müsteşarlığımız ileHava Kuvvetleri Komutanlığımızınbize olan güveniyle C-130, T-38uçaklarında bugüne kadar gelişti,uygulandı. Tecrübelerimizi F-16uçağımıza uygulayarak daha dageliştirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.Aselsan Yönetim KuruluBaşkanı Hasan Memişoğlu ise,yaptığı konuşmada çocukluğundanbugüne kadar Türkiye’de olangelişmelerin sevindirici olduğunuifade ederek, “Mühendisimizle,işçimizle, teknisyenimizle,yöneticilerimizle hakikaten gururduyuyorum” dedi.Yapılan işlerin sektörde güvenduygusu yarattığının altını çizenMemişoğlu, “Bugün bu projelerTürk insanına, Türk mühendisineve şirketlerine veriliyor. Ben bugüvenden dolayı başta HavaKuvvetleri olmak üzereMüsteşarlığımıza şirketlerimiz adınaşükranlarımı sunuyorum.” dedi.Projeyi zamanında ve istenenkalitede tamamlayacaklarına olaninancını dile getiren Memişoğlu, buprojeye emeği geçen herkeseteşekkürlerini iletti.Hava Kuvvetleri Komutanlığıadına yaptığı konuşmadaHv.Plt.Tuğg. İdris Aksoy ise HavaKuvvetleri olarak büyükaşamalardan sonra projede gelinennoktayı çok önemsediklerini vememnuniyetlerini dile getirdi.Özgür Projesi’ni ülkemiziözgürleştirecek bir proje olarakgördüklerinin altını çizen Tuğg.Aksoy, “Bu projeyi bir başlangıçolarak görüp tüm gayretlerimizlebunun üzerine yoğunlaştırırsak,burada gerçekleştireceğimizbaşarılar bizi daha büyük noktalaragötürecektir.” dedi.Son olarak kürsüye gelenSavunma Sanayii Müsteşarı MuradBayar, Özgür Projesi’nin stratejikdenilebilecek nadir projelerdenolduğunu belirterek, projedeişbirliği kültürünün daha dageliştirilmesi gerektiğini vurguladı.Projenin teknik hazırlıklarınınolgunlaşma aşamasına geldiğininaltını çizen Bayar, projenin, MilliMuharip Uçağı projesinin en önemlikilometre taşlarından biri olduğunubelirterek, “Bu projetamamlandığında hem mevcutfilolarımızı her manadaözgürleştirmiş oluyoruz, hem deyeni tasarlanacak platformlar içinçok önemli bir unsuru çözmüşoluyoruz.” dedi.Bayar, herkese başarılardileyerek “Bu hakikatenözgürleşme adımıdır. SilahlıKuvvetlerimiz ve Sanayimiz adınabütün emeği geçenleri tebrikediyor, kutluyorum” dedi.Proje takvimi ise 20 Nisan2012’de yapılan bir toplantı ile başlatılmıştır.

Tai nin sesi dergisinden alıntıdır.
Kullanıcı profilini gör http://turkatak.userboard.net

ÖZGÜR PROJESİ SÖZLEŞMELERİ İMZALANDI
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası