TURKATAK

ASKERİ STRATEJİ
 
AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Modern Tank Zırhları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
emreden
Kurmay üye
avatar

Mesaj Sayısı : 41
Kayıt tarihi : 01/08/07

MesajKonu: Modern Tank Zırhları   Cuma Ağus. 03, 2007 10:24 pm

homojen zırh:
En eski zırh teknolojisi. Bizden başka kullanan ülke yok bildiğin çelik. Genelde en kalın yeri 35 cm yi geçmezken günümüz tanksavar silahları bu zırhı 130 cm ye kadar delebiliyor. bizim kullandığımız m-48, m-60 tankları bu tür zırha sahiptir.


reaktif zırh:
Esasında bu bir zırh değil kaplamadır. Zırhın üstüne kaplanan patlayıcı tabakadır. Tanksavar mermisi bu plakaya çarpınca plakanın içindeki patlayım mermiyi saptırıyor. diğer tüm zırhların üstüne uygulanabiliyor ve araca 2 tonluk ekstra yük kazandırıyor. blazer (ceket) olarak da adlandırılır. ilk olarak arap israil savaşlarında israil merkava tanklarına uygulamış. sovyetler birliği de yaygın olarak kullanmış. ( t-72, t-80, t-84.)


boşluklu (sandviç)zırh:
zırh ana zırh (daha kalın) ve iç zırh (ince) olmak üzere iki parçadır. aralarında hava boşluğu, su ya da yanıcı olmayan başka bir sıvı bulunur. m-1, t-80, leopard 1 a 1. ince zırha çarpan mermi ana zırha gelene kadar iyice etksini yitirir, ana zırhı delemez.II. Dünya Savaşı nın ilk zamanlarında özellikle Alman tanklarında kullanılan bu zırh kalın zırhların aksine tanksavar mermilerine karşı daha başarılı olmuştur. Örneğin 2x 15 cm lik zırh tek parçalı 30 cm lik zırhtan çok daha başarılı olmuştur.


bileşik (kompozit) zırh:
1960’lı yıllarda bir metrelik çeliği parçalayabilecek kadar güçlü tanksavar roketlerinin geliştirilmesinden sonra, çukur imlalı mermilerin verdiği zaiyatı bertaraf etmek için ingiliz ordusu tarafından tabakalar halinde değişik fiziksel özelliklere sahip materyallerden oluşan bu zırh çeşidi geliştirildi. buradaki katmanların bazılarında şok dalgalarını emen alüminyum, plastik gibi maddeler, diğer bir katmanda ise yüksek ısıya dayanıklı seramik maddeler, bazı katmanlarda ise yüksek dirençli çelik tabakalar kullanılmakta. halen dünyada (türkiye de yok) kullanılan en yüksek zırh teknolojisi olarak kabul edilmekte olup; m 1, m 1 a1, m 1 a2, challenger, leopard 2, t 80, t 84ve t 90 tanklarında kullanılmaktadır .Bu zırh tanka 'HEAT' ve 'ATGM' mermilerine karşı favkalede üstün koruma sağlamaktadır.


Elektrik patlatmalı zırh
Elektrik patlamalı zırh İngiltere Savunma ve teknoloji labaratuarı tarafından geliştirilmektedir. Bu zırhta tankın üzerine kondansatörlerden oluşan bir kılıf giydiriliyor.Buzırh daha sonra yüksek elerji ile yükleniyor. HEAT mermisi tanka çarptığı zaman bu enerji boşalarak mermiyi patlatıyor. Şu an hala deneme çalışmaları ile yapılan bu zırhın gelcekte kinetik enerjili mermilere karşıda geliştirilmeye çalışılıyor.

Etkin Korunma Sistemleri
Aktif korunma sistemleri tepkisel zırhtan bir adım daha öteye gitmektedir. Bu sistemler gelen mermilere otomatik olarak karşı koymak için radar ya da başka bir tespit teknolojisi kullanırlar. Sistem düşman ateşi tespit ettiğinde, atışın yönünü hesaplayarak hedefe birkaç metre kala gelen mermiyi durdurmak için patlayıcı ile fırlatılan karşı mermiyi yönlendirir.
"Hard kill" savunma sisteminde tanka gelen roket ilk önce radar tarafından belirlenir. Daha sonra devreye karşı roketler girer ve gelen roket, karşı roketin patlamasıyla etrafa dağılan şarapnel parçaları ile imha olur. En bilinen "hard kill" savunma sistemlerini Sovyet yapımı Drozd ve İsrail yapımı "Trophy" savunma sistemidir. Bu sistemin başarısı kanıtlanmıştır ve Amerikan Ordusu tarafından kullanılmak üzere sipariş edilmiştir.
"Soft kill" savunma sistemleri ise günümüzdeki her modern ana muhabere tankında kullanılır. Bu sistemde gelen tehdidin imhası söz konusu değildir. Yapılan tek şey gelen tehdidin saptırılması ve şaşırtılmasıdır. Alev topu ya da sis bombaları en çok kullanılan "soft kill" savunma sistemleridir. Alev topu ısı güdümlü(IRR) tanksavarlara karşı, sis bombaları ise lazer güdümlü tanksavarlara karşı kullanılır.

Drozd: ilk aktif koruma sistemi, sovyetler birliği tarafından 1972-1982 yılları arasında A. Shipunova bağlı KBP dizayn bürosu olan Kompleks 1030M-01 tarafından bulundu.Drozd en çok bilenen aktif koruma sistemlerinden biridir. Rusya tarafından geliştirilmiş olup ilk kez Afganistan savaşında kullanılmıştır. 1983 yılında T-55A tanklarına takılan bu sistemler Afgan mücahitlerin, güdümlü tank füzelerine ve roket atarlarına karşı koymak için yapılmıştır.
Drozd radarı 24.5 GHz Doppler radar sinyaller göndererek 70 ila 700 m/s arasında bir hız ile tanka yaklaşan cisimi (roket veya füze) tespit edebilir.Daha sonra bilgisayar 107 mm çapında bir füze ateşler.Tanka yaklaşan füze tankın 7 metre yakınına geldiğinde bu füze patlar parça tesirli büyük bilyeler fırlatarak gelen roket veya güdümlü füzeyi havada patlatır. İlk önceleri ön tarafı 60°'lik bir açı ile koruyan sistem sonra geliştirilerek 120'lik bir koruma sağlamıştır. Ortalama olarak bir tankı açılan atışların yaklaşık olarak %80'ininden korumuştur. 30.000 dolara mâl olan bu sistem tankın yanında çarpışan piyadelere de zarar verdiği için çok büyük risk taşımaktadır.

shtora 1: Güdümlü roketleri, lazer mesafe bulucuları ve hedef işaretleyicileri karıştıran elektro optik bir sistem. ilk olarak t 80 ve t 84 tanklarında kullanılmış, daha sonra t 90 tanklarında da kullanılmaya başlandı. tehdit eden lazer kaynağı algıladığında sistem derhal aktif hale gelir. tank komutanı kulenin yönünü otomatik olarak tehdide doğru çeviren bir tuşa basar ve otomatik olarak sis havanları ateşlenir. oluşan yoğun sis perdesi, tankı lazer mesafe bulucu ve işaretleyicilere karşı perdeler. 360 derece koruma sağlar.

arena:rusya tarafından 1993 yılında geliştirildi. halen benzeri bir sistem mevcut değil. arena, monte edildiği tankı, tanksavar mermileri ile javelin ve tow 2b gibi yukarıdan gelen ve tepedelen diye de tabir edilen üsten vurmalı roketlerden korunmak maksadıyla tasarlanmıştır. tankın üzerine monte edilmiş çok yönlü radar, yaklaşan tanksavar mermi ve roketleri arayarak 50 m mesafede belirliyor. radar daha sonra tanktan 8-10 m mesafede hedefe kilitlenerek hedef bilgilerini bilgisayara aktarıyor. bilgisayar, kule etrafındaki koruyucu lançerlerden bir mühimmat seçip ve yaklaşan tanksavar mermi veya roketin mermi yolu üzerine ateşliyor. belirlenen noktada bilgisayar mühimmata sinyal göndererek hedeften 1,3 – 3,9 m mesafede patlamasını ve hedefi etkisiz hale getirecek bir parçacık alanı oluşmasını sağlamakta. sistem 0,2 - 0,4 sn sonra yeni bir hedef için otomatik olarak hazır hale gelmekte. 220-270 derecelik koruma sağlıyor.

galix:fransız yapımı olan bu sistem, bir elektriki kontrol birimi ve kulenin gerisine yerleştirilmiş enfraruj yanıltıcı ve mühimmat lançerlerinden oluşmakta ve 3600 koruma sağlamakta. 80 mm’lik sis mühimmatı ile yanıltıcı mühimmatlar, 30-50 m arasındaki mesafelere tek tek veya gruplar halinde atılabilmektedir. reaksiyon süresinin 2 sn’den az olduğu (ki bu noktada güdümlü tanksavar mermilerinin en azından bir 4-5 saniye havada yol aldıklarını, mesafeye kadar bu sürenin yarım dakikayı geçebildiğini belirtelim) ve monte edildiği tankı muharebe sahasında bilinen bütün silahlara karşı şu şekilde korumaktadır: üzerinde bulunan 13 adet sis havan mermisi, 1200’lik bir bölgede 30 sn süre ile, yoğun bir sis perdesini aracın önünde oluşturmakta ve bu perde bütün optik ve enfraruj kontrollü silah sistemlerini köreltmektedir. aracın üzerinde kullanılan enfraruj yanıltıcı, güdümlü roketlerin mermi yolunu değiştirmektedir.
Bu savunma yöntemi çok basit kriptolamayla aşılmış, artık etkisiz kalmış bir sistemdir.

Fransız Leclerc tankı gibi birçok ana muharebe tankında, sis bombası rampaları aynı zamanda gözyaşartıcı gaz bombaları ve antipersonel el bombaları atacak şekilde de tasarlanmıştır. Bir çok İsrail tankında, içeriden kullanabilen ve engellerin arkasındaki hedeflere de saldırmaya olanak vererek antipersonel özellikleri arttıran küçük bir dik havan topu da bulunmaktadır. Diğer tankları da içeriden doldurulabilen sis/el bombası rampalarıyla donatmak için teklifler yapılmıştır.
Bazı tanklarda ise kısa süreli sis oluşturan sis bombaları yerine, sürekli sis üreten cihazlar bulunmaktadır. Genellikle sis üretmek için egzoz gazına yakıt püskürtülerek, yanmamış ya da kısmen yanmış parçacıkların yoğun sis perdesi üretmesi sağlanmaktadır.

Modern tanklar giderek, lazerli hedef bulucu veya mesafeölçerlerle hedef gösterildiğinde uyaran lazer uyarı cihazları gibi pasif savunma sistemleri ile donatılmaktadır.Diğer pasif savunma cihazları arasında, çoğunlukla antitank silahlarını yönlendirmek için kullanılan çok kısa dalga kullanan radar cihazları ile hedefe alındığında uyarı yapan radyo uyarı cihazları sayılabilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
swat
Kurmay üye


Mesaj Sayısı : 43
Kayıt tarihi : 30/10/07

MesajKonu: Geri: Modern Tank Zırhları   Salı Ekim 30, 2007 9:17 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
yalnızkurt26
Er


Mesaj Sayısı : 1
Kayıt tarihi : 21/11/07

MesajKonu: Geri: Modern Tank Zırhları   Çarş. Kas. 21, 2007 11:03 am

m48 ve m60 tankalarında kullanılan bahsettiğiniz ilkel zırhların tek kullanıcısı Türkiye değildir.İyi bir araştırma yaparsanız göreceksiniz ki pek çok ülkede halen aktif olarak kullanılmaktadır.İnşallah gün gelir de %100 yerli silahlarımızı kendimiz üretir dışa bağımlılığı bitiririz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
BAŞKAN
Başkan
avatar

Mesaj Sayısı : 109
Kayıt tarihi : 13/07/07

MesajKonu: Geri: Modern Tank Zırhları   Çarş. Kas. 21, 2007 11:39 pm

Yerli tank çalışmalarında yerli zırh içinde çalışmalar var tabi inşallah başarılı olurlarda 2012 de ilk tank prototipini görürüz.m60 larda kullanılan tank zırhları günümüzde güncelliklerini kaybetmişlerdir ve modern tank füzelerine karşı şansları sıfırdır.Bizde her vatan evladı gibi kendi silahlarımızı görecegimiz günleri dört gözle bekliyoruz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://turkatak.userboard.net
 
Modern Tank Zırhları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TURKATAK :: Genel Konular :: Kara Kuvvetleri-
Buraya geçin: